Mea Demeo Mea Demeo
Forum Sagi o Podróży do Wiecznoczności
Mea Demeo
FAQFAQ  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  GalerieGalerie  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj 

Podróże w czasie

 
Odpowiedz do tematu    Forum Mea Demeo Strona Główna -> Dziwne tematy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy podróże w czasie są możliwe?
Z całą pewnością tak
0%
 0%  [ 0 ]
Z pewnymi ograniczeniami ale myślę że tak
25%
 25%  [ 1 ]
Może
50%
 50%  [ 2 ]
Na pewno nie
25%
 25%  [ 1 ]
Nie mam zdania
0%
 0%  [ 0 ]
Wszystkich Głosów : 4

Autor Wiadomość
Raven
Lord Konsul



Dołączył: 15 Sie 2006
Posty: 169
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Międzyświat

PostWysłany: Pon 13:07, 07 Wrz 2009    Temat postu: Podróże w czasie

Czy są one możliwe? Jeżeli waszym zdaniem są, to jak mogły by one wyglądać?

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Raven dnia Pią 12:19, 11 Wrz 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Szajbus
Pomniejszy
Pomniejszy



Dołączył: 19 Sie 2009
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Alkatraz

PostWysłany: Pon 13:22, 07 Wrz 2009    Temat postu:

Moim zdaniem nie można niczego wykluczyć - w końcu dzisiejsza fizyka i wiedza człowieka o świecie wciąż jest w powijakach. Zuchwałością było by powiedzieć że coś jest pewne albo niemożliwe.

Osobiście możliwość podróży w czasie mnie przeraża...


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Szajbus dnia Pon 13:25, 07 Wrz 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mojzesz
Administrator



Dołączył: 13 Sie 2006
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Jerozolima

PostWysłany: Śro 15:58, 09 Wrz 2009    Temat postu:

Dla mnie to zwykła bajka... jest to po prostu nie możliwe. I nie mówię tu o prawach fizyki, czy kwestii zaawansowania technologicznego. Raczej w grę wchodzą kwestie zdrowego rozsądku i chłopskiego rozumu.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Raven
Lord Konsul



Dołączył: 15 Sie 2006
Posty: 169
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Międzyświat

PostWysłany: Śro 16:43, 09 Wrz 2009    Temat postu:

Wszechświat często udowadnia nam że nasz zdrowy rozsądek czy tak zwany chłopski rozum są niezbyt dokładne kiedy dochodzi do zderzenia teorii z praktyką...

P.S. Początek Ziemi i Meteora będzie między innymi dotyczył podróży w czasie więc...


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mojzesz
Administrator



Dołączył: 13 Sie 2006
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Jerozolima

PostWysłany: Śro 17:00, 09 Wrz 2009    Temat postu:

Raven napisał:
P.S. Początek Ziemi i Meteora będzie między innymi dotyczył podróży w czasie więc...


Zapomnij o podróżach w czasie w książce.

Wielce Einstein twierdził, że podróżując szybciej niż światło czas płynie inaczej. Mogę to obalić przy pomocy ołówka i kartki papieru.

Podróże w czasie są niemożliwe choćby ze względu na ludzką mentalność.

Przenosisz się w przyszłość o 10 lat i widzisz siebie pod mostem, więc co robisz?? Wracasz i zmieniasz swoje życie. Ale skoro je zmienisz to nie będziesz już pod mostem, wiec nie możesz się takiego ujrzeć. I koło się zapętla. Niestety w przeznaczenie nie wierzę, a to się łączy z podróżami w czasie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Raven
Lord Konsul



Dołączył: 15 Sie 2006
Posty: 169
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Międzyświat

PostWysłany: Czw 11:21, 10 Wrz 2009    Temat postu:

Jeżeli dyskusja ta ma przebiegać w sposób naukowy proponuje wprowadzić jakiś porządek w nasze obrady.

Może zaczniemy od zdefiniowania samego pojęcia. Co rozumiemy przez podróże w czasie - jaki jest zakres znaczenia tego wyrażenia.

Cytat:
Jako Podróżowanie w czasie określa się przemieszczanie się w przód (odbiegające od naturalnego tempa upływu czasu) oraz przemieszczanie się w tył w czasie, w sposób podobny do przemieszczania się w przestrzeni. Współczesne teorie fizyczne dopuszczają możliwość takiej podróży w przód w czasie, zmniejszając szybkość upływu czasu. Uzyskanie znaczącej zmiany upływu czasu dla ciała o masie człowieka przekracza jednak obecne możliwości techniczne. Istnieje rozbieżność w stosunku do podróży wstecz w czasie. Nigdy nie zaobserwowano eksperymentalnie przeniesienia energii, materii lub informacji wstecz w czasie, co jest niezbędnym warunkiem pełnego podróżowania w czasie. Nie udowodniono jednak, iż jest to niemożliwe. W kręgach naukowych trwają dyskusje na ten temat, choć unika się nienaukowego określenia podróży i przeniesienia w czasie na rzecz terminów jak zamknięte krzywe czasowe (z ang. closed timelike curves). Podróże w czasie są często tematem literatury popularno-naukowej science-fiction.

Już Św. Augustyn zastanawiał się w XI księdze Confessiones nad nieuchwytnością czasu i faktem, że przeszłość i przyszłość nie istnieją w teraźniejszości. Nie da się więc rzeczywiście zmierzyć czasu pomiędzy dwoma zdarzeniami, gdyż pierwsze zdarzenie przeminęło i już nie jest do dyspozycji pomiaru. Czas wydaje się jednak być nieodłączny z ruchem materii i na podstawie tego – np. wskazówki zegara, dokonujemy jego subiektywnego pomiaru. Oznacza to, iż czas nie jest czymś absolutnym i obowiązującym zawsze i wszędzie na tych samych zasadach. W naukach ścisłych przez wieki utrzymywał się obraz czasu jako pewnego rodzaju eteru, który jest niezależny od materii i przestrzeni i jednakowy w całym Wszechświecie. Dopiero teoria względności Alberta Einsteina zerwała z taką koncepcją czasu. Okazało się, że tempo upływu czasu jest zależne od materii i energii, a sam czas nieodłącznie związany jest z przestrzenią tworząc tzw. czasoprzestrzeń.

(...)

Konsekwencje relatywizmu

Pierwsze przewidywania pozwalające na podróże w przyszłość wynikały bezpośrednio z teorii względności. Również na jej podstawie bazują pierwsze hipotezy o cofnięciu się w czasie, w związku z przekroczeniem prędkości światła oraz w modelu kosmologicznym Gödla z 1949 roku. Także przedstawiony w 1988 roku przez Kipa Thorne'a model wehikułu czasu, bazujący na tunelach czasoprzestrzennych, stał się nowym impulsem w badaniach naukowych.

Obraz podróży w czasie ukazywany przez media był często oparty na rezultatach takich nowych hipotez naukowych. I odwrotnie, zauważa się też wpływ literatury i filmu na pracę naukową, gdyż inspirują one fizyków do zajmowania się tematyką podróży w czasie.

Podróże w przyszłość

Podróże w czasie w przyszłość są zjawiskiem naukowo udowodnionym przez teorię względności Alberta Einsteina. Według teorii dla obiektów poruszających się szybciej lub w silniejszym polu grawitacyjnym następuje dylatacja czasu – czas płynie wolniej względem innych obiektów i rejonów wszechświata. Różnica jest tym większa, im bardziej obiekt zbliża się do prędkości maksymalnej – prędkości światła lub im bliżej znajduje się środka masy ciężkiego ciała. Ponieważ dla ciał posiadających masę spoczynkową osiągnięcie prędkości światła jest niemożliwe – mogą się one tylko do niej zbliżyć. Dla obiektu poruszającego się z prędkością światła dylatacja czasu staje się nieskończenie wielka i czas praktycznie nie istnieje – kurczy się do zera. Cząstki nie posiadające masy spoczynkowej, np. fotony, poruszają się z prędkością światła i nie "odczuwają" czasu. Dylatacja umożliwia względne przyspieszenie – dzięki czemu staje się możliwa podróż w przyszłość – oraz względne spowolnienie biegu czasu.

(...)

Podróż szybkim statkiem kosmicznym

Dokonując podróży szybkim statkiem kosmicznym mogącym osiągnąć prędkości bliskie prędkości światła z dużym przyspieszeniem możliwa byłaby podróż w dowolnie daleką przyszłość we względnie krótkim czasie. Gdyby jednak nałożyć ograniczenie, iż przyspieszenie nie może przekraczać wartości nieszkodliwych dla ludzkiego organizmu, czas takiej podróży odpowiednio się wydłuży, gdyż potrzebne będą dłuższe okresy, aby zbliżyć się do prędkości maksymalnej. By osiągnąć prędkość bliską prędkości światła z przyspieszeniem 10 m/s² (naturalne przyspieszenie grawitacyjne Ziemi) potrzeba by było około jednego roku. W tym czasie na Ziemi mogłoby jednak minąć nawet kilka stuleci. Teoretycznie wyobrażalna jest więc podróż w przyszłość poprzez lot szybkim statkiem kosmicznym i zatoczenie kręgu w kosmosie, np. dookoła bliskiej gwiazdy, by powrócić na Ziemię, na której minęło znacznie więcej czasu (zobacz: Paradoks bliźniąt).

(...)

Eksperymentalnie potwierdzona dylatacja czasu

Zjawisko dylatacji czasu można zmierzyć na Ziemi porównując czas pod powierzchnią Ziemi, na wysokości morza oraz na szczytach wysokich gór. Również mierzenie czasu w samolotach potwierdza różnice. Jeszcze wyraźniejsze wyniki uzyskuje się w satelitach na orbitach okołoziemskich.

W 1959 roku w ramach eksperymentu Pounda-Rebki-Snidera zaobserwowano grawitacyjne przesunięcie ku czerwieni (zobacz też przesunięcie ku czerwieni) światła wyemitowanego z źródła znajdującego się niżej ku podłożu, gdzie siła grawitacji jest większa. Ulepszona wersja eksperymentu w 1964 roku potwierdziła przewidywania ogólnej teorii względności z dokładnością do 1%.

Dylatacja związana z prędkością obiektów została zaobserwowana w wielu eksperymentach m.in. podczas obserwacji mionów oraz przy mierzeniu upływu czasu w lecących odrzutowcach i na pokładzie stacji kosmicznej Mir. Wpływ dylatacji ma duże znaczenie w technologii satelitarnej i musiał zostać uwzględniony m.in. w systemach nawigacji satelitarnej, np. w amerykańskim systemie GPS.

Człowiek, który dokonał najdalszej "podróży"

Osobą, której udało się podróżować najdalej w przyszłość przy pomocy dylatacji czasu jest rosyjski kosmonauta Siergiej Krikalow, który spędził 784 dni na pokładzie stacji Mir. Ze względu na wysoką prędkość stacji i długi pobyt udało mu się wybiec w przyszłość około 1/50 sekundy względem ludzi pozostałych na Ziemi.

Osobny artykuł: dylatacja czasu.

Percepcja czasu

Poprzez tzw. hibernację możliwe byłoby wysłanie żywych organizmów, również ludzi, w stanie bardzo długiego snu, z drastycznie spowolnionymi lub wstrzymanymi procesami życiowymi, podczas którego organizm się nie starzeje, na podróż do odległych gwiazd i planet. W chwili dotarcia osoby zostałyby "rozbudzone" i mimo iż ich odczucie podpowiadałoby im, że minęło tylko kilka godzin, w rzeczywistości znaleźliby się kilka stuleci w przyszłości. Percepcja jest jedynie subiektywnie odczutą podróżą w przyszłość i dlatego nie klasyfikuje się jako rzeczywisty sposób podróżowania w czasie z punktu widzenia fizyki.

Podróże w przeszłość

Podróżowanie w przeszłość, czyli cofnięcie czasu, jest kontrowersyjnym tematem sporów i badań w fizyce. Choć nie udało się udowodnić, iż takie podróże są niemożliwe, ze względu na wiele czynników wychodzi się z założenia, że nawet gdyby były możliwe, nie udałoby się nam zorganizować takiej podróży w praktyce. Pewne hipotetyczne modele wszechświata w teorii względności dopuszczają podróże wstecz w czasie, jednak obserwacje astronomiczne wskazują na to, że nasz wszechświat nie spełnia takich warunków. Obecnie istnieje kilka hipotez odnośnie możliwości cofnięcia się w czasie, które bazują przeważnie na:

* ruchu z prędkością nadświetlną, czyli przekroczeniu prędkości maksymalnej c
* efektów związanych z czarnymi dziurami
* właściwościach superstrun
* tunelach czasoprzestrzennych
* napędzie Alcubierre'a
* zakrzywionych promieniach światła
* zakrzywionej czasoprzestrzeni w pewnych modelach kosmologicznych

Podróże w przeszłość wiązałyby się z pewnymi paradoksami logicznymi, np. paradoksem dziadka: jeśli przeniosę się w przeszłość i zabiję swojego dziadka, zanim spłodził mojego ojca, to nie mogłem się urodzić, więc nie mogłem przenieść się w przeszłość i go zabić, więc go nie zabiłem itd. Niektórzy uważają to za dowód, że takie podróże są niemożliwe. Paradoks ten można jednak rozwiązać, np. zakładając, że każda podróż w przeszłość powodowałaby powstanie nowej wersji uniwersum (koncepcja "nogawek czasu"), albo wprowadzając koncepcję czasu indywidualnego (w mojej przeszłości dziadek istniał, w przeszłości którą tworzę, nie istnieje).

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Szajbus
Pomniejszy
Pomniejszy



Dołączył: 19 Sie 2009
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Alkatraz

PostWysłany: Czw 12:59, 10 Wrz 2009    Temat postu:

Ciekawie przedstawił to King w Langolierach - przeszłość jest zjadana Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mojzesz
Administrator



Dołączył: 13 Sie 2006
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Jerozolima

PostWysłany: Czw 15:23, 10 Wrz 2009    Temat postu:

Drogi Raven'ie, Twój post nic nie wnosi nowego. Opierasz się na teoriach, których nikt nie potwierdził, bo jak sam Twój tekst przedstawił, nie ma takiej technologii. Nie będę się tu pakował w tajniki nauki, bo to nie ma sensu. Żaden z nas nie znajdzie dowodu na potwierdzenie swoich racji. Póki co pozostaje jedynie spekulacja, a według niej podróże w czasie to wciąż niestety s-f. "Dylatacja czasu" to zjawisko nie mające za wiele wspólnego z "upływem czasu". To tak jak z rzekomym UFO, które wybudowało piramidy. Nie ma dowodów zaprzeczających, ani potwierdzających, ale z historii wiemy, że ludzie żyjący w czasach starożytnych byli o wiele bardziej rozwinięci umysłowo i to co dziś nam się wydaje trudnymi pojęciami, dla nich było chlebem powszednim.

PS: Raven specjalnie zrobił ten temat, bo wie, że nie popieram teorii podrózy w czasie:-) Cwaniak:-P


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Raven
Lord Konsul



Dołączył: 15 Sie 2006
Posty: 169
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Międzyświat

PostWysłany: Pią 12:17, 11 Wrz 2009    Temat postu:

Po pierwsze - mój post nie miał nic wnosić do dyskusji poza informacją dla laików o co tu chodzi, ponieważ nie wszyscy internauci mają doktorat z fizyki kwantowej, pomyślałem że miło było by wyjaśnić niektóre rzeczy na wstępie.

I co z tego, że nie zostało udowodnione ani w 100% wykluczone. Właśnie dlatego to taki dobry materiał na dyskutowanie. Jedyne ale to że wszędzie już było (w każdym serialu sci-fi, co najmniej jeden odcinek, chyba że cały serial był o podróżach w czasie, albo mówimy tu o hard sci-fi)

P.S. O fantastykę naukową przecież właśnie chodzi. Nawet jeżeli naukowcy udowodnią że to możliwe albo niemożliwe za 100 lat najpewniej zmienią zdanie, więc jestem zdanie że można o tym pisać w książce.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Raven dnia Czw 13:46, 21 Lip 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Mojzesz
Administrator



Dołączył: 13 Sie 2006
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Jerozolima

PostWysłany: Pią 12:38, 11 Wrz 2009    Temat postu:

Ja już nie mam nic do dodania. Swoją teorię przedstawiłem i to tyle z mojej strony. A Tobie drogi Raven'ie... cóż, mogę tylko pozazdrościć wyobraźni:-)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Szajbus
Pomniejszy
Pomniejszy



Dołączył: 19 Sie 2009
Posty: 46
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Alkatraz

PostWysłany: Pon 12:48, 14 Wrz 2009    Temat postu:

Zaznaczyłem odpowiedź b). W końcu to możliwe przy założeniu że ma ona pewne ograniczenia (np. można być biernym uczestnikiem wydarzeń, ale nie wpływać na nie)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Lady Macbeth
Pomniejszy
Pomniejszy



Dołączył: 03 Gru 2009
Posty: 26
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 15:02, 04 Gru 2009    Temat postu:

Ostatnio oglądałam "Często zadawane pytania na temat podróży w czasie" i... właściwie nie wiem co powiedzieć dlatego zaznaczam może bo nie chcę pierwszego dnia zadzierać z żadnym obozem (gorzej jeśli właśnie zadarłam z jednymi i drugimi Sad)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu    Forum Mea Demeo Strona Główna -> Dziwne tematy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Arthur Theme
Regulamin